Wszystko o opiece i rehabilitacji

Portal ogłoszeniowo – informacyjny

Higiena osoby pół leżącej.Poranna.

przez Quitta, data: 2013-03-09

Może nie da się tego zakwalifikować, jako poradnik, ale postanowiłam napisać. Sama przez wiele lat opiekowałam się osobami starszymi. Ważnym, jeśli nie najważniejszą rzeczą jest nasza cierpliwość do podopiecznej/niego. Ludzie starsi z natury mają swoje przyzwyczajenia. Większość ludzi twierdzi, że ze starszym człowiekiem jest jak z dzieckiem, po części to prawda. Oprócz pomocy w codziennych zmaganiach i chorobach trzeba umieć taką osobę wysłuchać, porozmawiać, czego często tym ludziom brakuje. Tym bardziej, gdy np. mieszkają sami i nie mają, do kogo ust otworzyć. Opiekowałam się paniami w wieku przedziale od 85 lat do 104 lat. Dziwne! A jednak moja ostatnia podopieczna, którą zajmowałam się ponad rok miała ukończone 104 lata. Nie wszystkie starsze osoby są miłe i życzliwe, jednak mnie udało się trafiać na Panie, które naprawdę swoją życiową mądrością wiele mnie nauczyły. Oprócz cierpliwości, życzliwości oczywiście ważna jest delikatność. Ludzie starsi mają wrażliwe kości, ciało i trzeba naprawdę uważać przy codziennych pielęgnacjach. Pokrótce postaram się przedstawić zachowanie i czynności związane z higiena osoby pół leżącej(używającej pampersy), czyli takiej, która za naszą pomocą wstanie i usiądzie np. na wózku.


Po przyjściu rano do takiej osoby – Nie zapomnijmy zapytać jak się spało. To taki mały gest zainteresowania.


Następnie:


1. Przygotowanie do higieny.
a. Kolo łóżka kładziemy: ręcznik, podkład, pampers na zmianę, krem bądź zasypkę oraz spirytus.
b. miska z wodą z mydłem ( woda oczywiście nie za zimna, nie za ciepła)
c. Zanim rozbierzemy pamiętajmy o podłożeniu podkładu.
- podkład zwijamy w nie wielki rulon i zaczynamy podkładanie od zewnętrznej strony łóżka, wsuwając go pod leżącego.
- następnie powoli obracamy leżącego na drugi bok, wyciągając resztę zwiniętego podkładu. Tak by podkład był pod osobą leżącą.


2. Co może dziwić, ale higienę zaczynamy od dolnych partii ciała. Dlaczego już wyjaśniam?
Ponieważ osoba leżąca cała noc w pampersie ma naprawdę nie przyjemny zapach, a ponadto, czym prędzej go usuniemy nie narażamy i tak wrażliwej skóry na dalsze odparzenia. A odparzenia, odleżyny jest bardzo ciężko zlikwidować i okropnie bolą.
-, dlatego postępujemy podobanie jak podkładając podkład, odpinamy pampersa z jednej strony zwijamy pod leżącego, powoli przeklniemy leżącego na drugi bok i odpinamy ściągamy, zwijamy i do reklamówki.
- mycia zaczynamy od stóp w górę do pasa.
- trzeba pamiętać, że każda fałdka skóry musi zostać umyta jak należy. Jeśli chodzi o umycie pupy. Postępujemy tak samo jak wcześniej pisałam kulając na łóżku osobę leżąca. Jest to mniejsze obciążenie dla nas i mniejszy wysiłek dla tej osoby.
- pamiętamy o bardzo dokładnym wytarciu skóry, jest to ważne gdyż zostawiając mokra skórę narażamy taka osobę na odparzenia. Dobrym sposobem jest używanie ręczników papierowych do wycierania takich części ciała jak pachwiny, pod kolanami i pupa.( Nie każdy ręcznik dobrze ściąga wodę)


3. Krem, oliwka – wcieramy okrężnymi ruchami od stóp w górę. Skóra osób starszych jest wysuszona, dlatego tak łatwo o otarcia.
- krem bądź zasypka. Jeśli używamy zasypki to zasypujemy każde miejsce narażone, czyli pupa, pachwiny. Jeśli używamy do higieny intymnej kremu paście wklepujemy delikatnie.
Pamiętajmy, że jeśli używamy zasypki dobrze jest oklepać pośladki. Przed zasypaniem( Takie oklepywanie można zamienić w żart, moja Panie zawsze się śmiała, że była nie grzeczna i dostaje po pupie.:)


4. Zakładanie pampersa jak w pk.2 ściągnie. Wykonujemy te same czynności.


5. Ubieramy dolne części ciała.


6. Wymieniamy wodę w misce. I sadzamy podopiecznego.
- Sadzanie prostym sposobem jest spuszczenie nóg, uchwyt pod obie pachy i posadzenie.


7. Myjemy buzie, ręce, jeśli taka osoba jest nam wstanie sama to zrobić to dobrze, jak najbardziej pozwolić żeby sobie po pluskała rękoma we wodzie.
- następnie pachy, obszar pod piersiami u kobiet jest bardzo narażony na otarcia dlatego te miejsca trzeba staranie umyć(potem osuszyć)i oczywiście plecki.
- Wycieramy jak wyżej i kremujemy bądź zasypujemy.
-Pamiętamy o oklepaniu, to bardzo ważne gdyż po całej nocy leżenia, ciężko jest odkaszlnąć wszystko.
- Wsmarować w plecy spirytus, z dłoni robimy łódeczki i energicznie oklepujemy parę min. całe plecy(nie robimy tego, jeśli sprawia to ból, lub gdy nie zwiniemy rąk w łódeczki.
- następnie ubieramy, czeszemy.


I ostania czynność - przeniesienie na wózek. Do tego naprawdę nie trzeba wielkiej siły.
- ustawiamy wózek bokiem do łóżka, siedzeniem do na(oczywiście blokujemy kółka, żeby nam nie odjechał.)
- Chwytamy podopiecznego przodem pod pachami( tak jak byśmy chcieli go mocno przytulić)Nie bać się tego, nikt na s nie ugryzie. I powoli unosimy obracając podopiecznego w kierunku wózka i sadzamy.


Opis długi, ale powiem szczerze ciężko opisać każdą czynność własnymi słowami. Sam zabieg porannej higieny trwa około 10/15 min. Nie jest to długo. Naturalnie w trakcie zawsze można porozmawiać nawet jest to wskazane.
 

Re: Higiena osoby pół leżącej.Poranna.

przez Mireka, data: 2013-03-15

Wielkie dzięki Quitta za taki szczegółowy opis. Teraz wszystko mam idealnie rozplanowanie i  idzie mi to o wiele sprawniej :-)

Re: Higiena osoby pół leżącej.Poranna.

przez Quitta, data: 2013-03-15

Cieszę się bardzo Mireko, że mogłam pomóc. Pozdrawiam i wytrwałości życzę.

Re: Higiena osoby pół leżącej.Poranna.

przez Marcelina, data: 2013-03-16

Bardzo dziekuję Kochanie za tak szczegółowy opis, mam o wiele mniej pracy przy opiece nad moją mamą. Serdecznie Pozdrawiam cały portal i Ciebie Quitto.

Re: Higiena osoby pół leżącej.Poranna.

przez Quitta, data: 2013-03-16

Bardzo dziekuję i pozdrawiam równie serdecznie.

Re: Higiena osoby pół leżącej.Poranna.

przez Agencja Pośrednictwa Pracy „Promyczek”, data: 2014-05-07

higiena jest bardzo istotna dziękuję za taki dokładny opis

 

 

http://agencjapromyczek.pl/

Re: Higiena osoby pół leżącej.Poranna.

przez kuczka, data: 2014-06-20

Odleżyny są jednym z pierwszych i najbardziej kłopotliwych powikłań wynikających z dłuższego pozostawania w bezruchu. W przypadku osób starszych lub niepełnosprawnych pozostających w łóżku, odleżyny mogą powodować znaczne problemy.
Sudocrem w tym wypadku działa naprawdę skutecznie, pomaga uniknąć odleżyn a także goi już te powstałe.
 

Re: Higiena osoby pół leżącej.Poranna.

przez qasanek, data: 2015-06-16

a zna ktoś te firme http://opieka.pomagamy24h.pl potrzebuje pomocy przy opiece nad moim dziadkiem (ja niestety w ciągu dnia muszę pracować..) ale chciałbym zapewnić dziadkowi profesjonalną opieke, a nie panią czy pana co przyjdzie i nawet na niego nie spojrzy ...

Re: Higiena osoby pół leżącej.Poranna.

przez Daniel_a, data: 2016-02-20

Ciekawy artykuł, bardzo rpzdatny dla osoby, która zmaga sie z opieka nad osobą starsz - widac że ma Pani doswiadczenie iw eidzę. Ja aktualnie poszukuje informacji jak zapewnić godną opiekę babci męża, wprowadziała się do nas nie dawno. Niestety jest dośc upartym człowiekiem. Co prawda nie jest osobą leżąca, ale odmawia wykonywania pewnych rzeczy, np. związanych z higieną. Nie wykona to z braku warunków, bo przystowaliśmy dla niej domowe pomieszczenia zgodnie z poradami, które znaleźlismy na stronie  http://sklep.centrumopiekiseniora.pl/pl/i/Centrum-Wiedzy/23. Babcia ma osobą łazienkę, tylko dla siebirz, wyposażoną w sprzęty takie jak krzeslo pod prysznic, uchwyty itp. a mimo wszystko dalej jest problem. Czy moze ktoś miały jakies rady?

Re: Higiena osoby pół leżącej.Poranna.

przez grazkaa, data: 2016-08-23

Taka osoba na pewno powinna mieć odpowiednio przystosowaną łazienkę, ważne jest też to, aby wiedziała, że może liczyć na pomoc najbliższy w razie potrzeby. Niestety wiele osób starszych po prostu się wstydzi poprosić o pomoc w kwestii higieny.

Re: Higiena osoby pół leżącej.Poranna.

przez marysia0, data: 2016-12-30

My w domu opiekujemy się dziadkiem. Niestety od jakiegoś czasu ma problem z poruszaniem się i stanie pod prysznicem zdecydowanie sprawiało mu problem. A że to człowiek uparty to nie chciał słyszeć o innej formie dbania o higienę. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na rozwiązanie pośrednie, kupiliśmy taki stołek pod prysznic. Znaleźliśmy coś takiego na stronie Stanleymed i zdecydowanie dziadkowi lepiej się kąpie, a my mamy spokojniejszą głową. 

Re: Higiena osoby pół leżącej.Poranna.

przez alicjasonko, data: 2017-03-20

tutaj  http://opieka.pomagamy24h.pl/ która dba o higienę swoich podopiecznych

Re: Higiena osoby pół leżącej.Poranna.

przez requena, data: 2017-09-14

Właśnie tego szukałem. Niedługo wyjeżdżam po raz pierwszy do Niemiec, do pracy jako opiekunka osób starszych z  http://www.eurocare.com.pl/ . Mam 19 lat, nigdy wcześniej podejmowałam się takiej pracy. Zarejestrowałam się w agencji, która pomogła mi ze wszystkimi formalnościami i otrzymałam swoje pierwsze zlecenie. Takie porady jak wyżej są dla mnie bardzo pomocne. Dziękuję bardzo. 

Re: Higiena osoby pół leżącej.Poranna.

przez mieciowa, data: 2017-11-26

Poradnik bardzo ciekawy, ja sama zajmowalam sie lezaca babcia i wykonywalam wiele czynnosci by jej ulzyc w cierpieniu bo obustronnym wylewie.. Najbardziej wygodne byly pieluchomajtki z teny http://www.tena.pl/ niwelowaly nieprzyjemny zapach i ogolnie super chlonne. Jesli tez macie osoby lezace to spokojnie mozecie je kupowac.